۱۴۰۰ يکشنبه ۲۵ مهر
رونمایی از فیلم اعزام رزمندگان از دانشگاه اصفهان به جبهه
رونمایی از فیلم اعزام رزمندگان از دانشگاه اصفهان به جبهه
     موزه و مرکز اسناد دانشگاه اصفهان با همکاری گروه تاریخ به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس برای اولین بار اقدام به نمایش فیلم اعزام رزمندگان دانشگاه اصفهان به جبهه های حق علیه باطل نمود.
     دکتر طالبی رییس دانشگاه اصفهان در مراسم رونمایی از فیلم اعزام رزمندگان دانشگاه به جبهه، دستاوردهای علمی امروز ایران را حاصل تلاش و کوشش دلیرمردانی دانست که جان خود را در راه آرمان های انقلاب در طبق اخلاص گذاشته و منشا ثمرات فراوانی شدند.
     رئیس دانشگاه اصفهان اذعان داشت ارج نهادن به خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان وظیفه همه آحاد جامعه است.
     دکتر طالبی ضمن اشاره به دوران دفاع مقدس و شور و شوق دانشجویان برای اعزام به مناطق جنگی اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس دانشجویانی که به جبهه می رفتند با مسائلی برای گذراندن دروس و امتحانات خود مواجه بودند اما دانشگاه ها تلاش می کردند که با این دانشجویان فداکار همکاری نموده و همگام با یکدیگر در راه آرمان های انقلاب گام بردارند.
    دکتر علی کجباف مدیر گروه تاریخ دانشگاه اصفهان بیان نمود با همت رییس موزه و مرکز اسناد، فیلم های مربوط به اعزام دانشجویان به جبهه بازیابی و تبدیل به فیلم دیجیتال گردید که در جلسه امروز پخش شد.
    دکتر کجباف این اقدام را یکی از کارهای ارزشمند به منظور حفظ و پاسداشت ارزش های دفاع مقدس خواند و افزود: دانشجویان همانطور که در سنگرهای مختلف مانند انرژی هسته ای و فناوری نانو درخشیدند در دوران دفاع مقدس نیز کلاس های درس را به جبهه ها منتقل کردند و به ما درس زندگی و ایثار برای آیندگان آموختند.
    حجت الاسلام و المسلمین مهدی مستاجران رییس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان نیز بیان داشت: رزمندگان کشورمان در دوران دفاع مقدس با حداقل امکانات در مقابل دشمن ایستادند و کارهای تحقیقاتی بزرگی در آن سال ها انجام شد.
وی تاکید نمود کارهای بزرگی که در دوران دفاع مقدس به ویژه در عرصه تحقیقات و فناوری صورت گرفت مورد بررسی و توجه دانشگاه ها قرار گیرد.
    دکتر سید بنکدار رییس موزه و مرکز اسناد دانشگاه نیز اظهار داشت موزه و مرکز اسناد دانشگاه بنا بر رسالتی که برای حفظ آثار و میراث فرهنگی دانشگاه بر عهده دارد اقدام به جمع آوری و دیجیتال سازی منابع آرشیوی کرده بود و در این راستا اسناد دیداری و شنیداری زیادی را ساماندهی نمودیم که در این حین به یک حلقه فیلم آپارات 8 میلی متری برخوردیم که متوجه شدیم فیلم اعزام رزمندگان به جبهه های حق علیه باطل است که امروز در معرض دید همگان قرار می گیرد.
     مهندس ارباب جلفایی معاون جنگ دانشگاه اصفهان در دوران دفاع مقدس رونمایی از سند تاریخی را یادآور درخشش دانشجویان در عرصه ها مختلف کشور دانست و تصریح نمود: در زمان جنگ در دانشگاه اصفهان معاونتی با عنوان معاونت جنگ تعریف شده بود که در این معاونت، فعالیت های پشتیبانی و تحقیقاتی جنگ انجام می شد.
    معاون جنگ دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در آن زمان کمیته ها و تیم ها با هم جمع شدند و پس از تشکیل بسیج به فرمان امام (ره) در همه زمینه ها بسیج با بدنه مردمی به اداره امور پرداخت، تصریح نمود در معاونت جنگ گروهی برای اعزام دانشجویان به جبهه ها تشکیل شده بود که تعداد متقاضیان آن بیشتر از نیاز بود.
    وی ادامه داد: ابتدای جنگ کارگاه دوخت لباس در دانشگاه اصفهان ایجاد شده بود که 300 نفر از بانوان در آن به دوخت لباس برای رزمندگان مشغول بودند. این افراد در ساختمانی که اکنون رستوران دانشگاه است کار می کردند.
    وی به تشکیل معاونت آموزشی در آن زمان اشاره کرد که ارتباط دانشجویان رزمنده و اساتید را به خوبی برقرار می کرد و مقرر شده بود اگر دانشجویی سه ماه بیشتر در جبهه بود یک ترم آن حذف شود. جامعه اسلامی در دانشگاه نیز در آن زمان تشکیل شد و ارتباط با حوزه و بازنگری در رشته ها را انجام می داد.
    به گفته مهندس ارباب، اگر دانشگاه خوبی داشته باشیم بی تردید نسل خوبی نیز می توانیم تربیت کنیم.
    دکتر پیرمرادیان و دکتر فروغی دو عضو هیات علمی گروه تاریخ نیز به بیان خاطرات خود در دوران دفاع مقدس پرداختند و تاکید نمودند صبر بر مشکلات و مصائب در دوران دفاع مقدس و اسارت تنها با توسل به ائمه اطهار سپری می گردید.
    مراسم با حضور دکتر طالبی رییس دانشگاه، دکتر رکنی زاده معاون پژوهش و فناوری، دکتر کجباف مدیر گروه تاریخ، دکتر منتظرالقائم عضو هیات علمی گروه تاریخ، دکتر فروغی عضو هیات علمی گروه تاریخ، دکتر پیرمرادیان عضو هیات علمی گروه تاریخ، مهندس ارباب معاون جنگ دانشگاه اصفهان در دوران دفاع مقدس، دکتر بنکدار رییس موزه و مرکز اسناد دانشگاه در روز سه شنبه 6 مهر 1400 در محل تالار نیم طبقه کتابخانه مرکزی دانشگاه به صورت نیمه حضوری برگزار شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1400/07/20
تعداد بازدید:
11
منبع:
Powered by DorsaPortal