۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ فروردين
روابط عمومي دانشگاه اصفهان
برگزاري شانزدهمين آيين نكوداشت دانش آموختگان غير ايراني و يازدهمين جشنواره ملل در دانشگاه اصفهان
برگزاري شانزدهمين آيين نكوداشت دانش آموختگان غير ايراني و يازدهمين جشنواره ملل در دانشگاه اصفهان

 

رئيس سازمان امور دانشجويان در شانزدهمين آيين نكوداشت دانش‌آموختگان غير ايراني و يازدهمين جشنواره فرهنگ ملل اظهار داشت: توسعه بين‌المللي‌سازي دانشگاه‌ها به عنوان يك اصل در اين دولت دنبال شده است.

به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر مجتبي صديقي دانشجويان غير ايراني به عنوان سفيران تخصصي فرهنگي ايران زماني كه به كشور خود برمي‌گردند، آن‌چه از جمهوري اسلامي برداشت كردند را بيان مي‌كنند تا همگان بدانند مردم ايران و نظام جمهوري اسلامي به امنيت و صلح جهاني و تعهدات بين‌المللي پايبند است.

بنا به گزارش مذكور دكتر مجتبي صديقي رئيس سازمان امور دانشجويان در شانزدهمين آيين نكوداشت دانش‌آموختگان غير ايراني و يازدهمين جشنواره فرهنگ ملل توسعه بين‌المللي‌سازي دانشگاه‌ها يك اصل در اين دولت دانست و افزود:  هم اكنون حدود 27 هزار دانشجوي غيرايراني در كشور مشغول به تحصيل هستند كه با محاسبه آمار وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد به بيش از 34 هزار دانشجو مي‌رسند.

وي افزود: اين آمار كمي بايد بالاتر برود چون دانشگاه‌هاي ايران اين ظرفيت را دارند كه خدمات آموزشي خود را در اختيار دانشجويان كشورهاي ديگر قرار دهند به ويژه كشورهايي كه هم‌فكري و همگرايي بيشتري با ايران دارند.

دكتر صديقي در ادامه تصريح نمود: تلاش زيادي در دانشگاه‌ها در جهت زمينه‌سازي براي تحقق نظام آموزش عالي جمهوري اسلامي و توسعه آن در بخش كمي و كيفي مي‌شود كه نياز است به وسيله تبليغات اين قابليت‌ها در سطح جهان بيشتر معرفي شود.

وي خاطرنشان كرد: آمارها و نمودارهاي جهاني نشان مي‌دهد تعداد قابل توجهي از دانشگاه‌هاي ايران در چند سال اخير جزو دانشگاه‌هاي برتر دنيا قرار گرفته‌اند و با تلاش‌هايي كه جهت معرفي خود انجام مي‌دهند اين عدد بالاتر هم خواهد رفت.

دكتر صديقي اذعان داشت: تسهيلات براي جذب دانشجوي بيشتر در دانشگاه‌هاي ايران در حال فراهم شدن است تا راه جذب در دانشگاه و امكانات پذيرش بهبود يابد و امكانات اصولي و مورد نياز براي اقامت دانشجويان در ايران سريع‌تر دنبال شود.

وي ادامه داد: هم‌اكنون به اين حد در جذب دانشجوي خارجي رسيديم كه در يك ماه اعلام ظرفيت براي پذيرش شود و كارهاي اداري طوري ساماندهي شود كه به رفت و آمد كمتري براي ثبت نام نياز باشد و به همين منظور 11 واحد خدمات خاص دانشجويان بين‌الملل در سطح استان‌ها هستند كه اين تعداد بيشتر هم خواهند شد.

معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري يادآور شد: با تلاش‌هاي صورت‌گرفته 14 مركز آموزش زبان فارسي در سطح كشور وجود دارد تا دانشجويان غيرفارسي زبان براي يادگيري زبان فارسي بتوانند به نزديك‌ترين مركز به محل تحصيل خود مراجعه و اقدام به يادگيري زبان فارسي كنند.

وي اضافه كرد: در حوزه بورس تلاش بر هدف‌مندتر شدن پذيرش دانشجو شده تا آن‌هايي پذيرفته شوند كه به لحاظ كيفيت تحصيلي آماده ارائه خدمت بهتر و بيشتري به كشور خود هستند، به ويژه كشور همسايه افغانستان كه در دو سال اخير گزيده‌تر و هدف‌مندترپذيرفته شده‌اند و دانشگاه‌ها كار تربيتي دانشجو در افغانستان را دنبال خواهند كرد.

دكتر صديقي عنوان داشت: طبيعي است كه از آن‌جايي كه كشورهاي سوريه و عراق در مرحله بازسازي خود هستند تا وظيفه و خدمات بيشتري ارائه شود تا توسعه كشورهاي همسايه با كشور خودمان هم‌گرا شود تا در اين منطقه دنيا با هم‌فكري و هم‌گرايي جلو بريم.

وي تأكيد كرد: هدف برنامه ششم توسعه در بين‌المللي‌سازي دانشگاه‌ها رسيدن به 75 هزار دانشجوي بين‌المللي است؛ اگرچه ممكن است رقم بالايي به نظر برسد اما با تلاش‌هايي كه در اين زمينه صورت مي‌گيرد حتماً تحقق‌پذير خواهد بود.

رئيس سازمان امور دانشجويان بيان داشت: دانش‌آموختگان ارتباط با محل تحصيل خود را حفظ كنند و در كشورهاي خود سفير اعزام دوستان خود به ايران باشند و تبليغ دانشگاه خود در سطح كشور را برعهده داشته باشند.

وي تصريح كرد: دانشجويان غير ايراني به عنوان سفيران تخصصي فرهنگي ايران زماني كه به كشور خود برمي‌گردند، آن‌چه از جمهوري اسلامي برداشت كردند را بيان مي‌كنند تا همگان بدانند مردم ايران و نظام جمهوري اسلامي به امنيت و صلح جهاني و تعهدات بين‌المللي پايبند است و درحالي كه دشمنان ما از پايبندي به اين تعهدات چيزي متوجه نشده و چهارچوب‌هاي پذيرفته شده نظام بين‌المللي را به هم مي‌ريزند.

در ادامه اين مراسم عبدالحميد عليزاده مديركل امور دانشجويان غيرايراني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري عنوان كرد: در راستاي هدف تمركززدايي آيين‌هاي نكوداشت دانش‌آموختگان غيرايراني هرساله در يك منطقه برگزار مي‌شود.

وي افزود: امروز در اين آيين 210 فارغ‌التحصيل از 11 دانشگاه كشور و 15 مليت در دانشگاه اصفهان گرد هم آمده‌اند كه آيين گشايش يازدهمين جشنواره فرهنگ و ملل از زيبايي‌هاي ويژه اين گردهمايي‌ها در قلب ايران، اصفهان و در قلب اصفهان، ميدان امام خميني(ره) برگزار مي شود.

  رئيس دانشگاه اصفهان  نيز در شانزدهمين آيين  نكوداشت دانش آموختگان غير ايراني و يازدهمين جشنواره ملل، دانشجويان غير ايراني را سفيران دانشگاه اصفهان به سراسر جهان دانست.

 دكتر هوشنگ طالبي رئيس دانشگاه اصفهان در شانزدهمين آيين نكوداشت دانش آموختگان غير ايراني كه با حضور دكتر مجتبي صديقي رئيس امور دانشجويان وزارت علوم تحقيقات و فناوري، دكتر عليزاده مدير كل اموردانشجويان غير ايراني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و جمعي از مسئولين بلند مرتبه كشوري و استاني روز پنجشنبه چهاردهم تير ماه سال جاري در محل سالن همايش هاي پيامبر اعظم(ص) دانشگاه اصفهان برگزار شد، ضمن ابراز خرسندي از حضور دانشجويان غير ايراني در دانشگاه اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر حدود چهار ميليون و دويست هزار دانشجو در كشور مشغول به تحصيل هستند كه از اين تعداد بيش از 250 نفر دانشجوي غير ايراني، دانشگاه اصفهان را به عنوان محل تحصيل خود انتخاب نموده اند.

 وي در ادامه افزود: دانشگاه اصفهان از لحاظ وضعيت علمي استانداردهاي آموزشي و پژوهشي را دارد و در سال‌هاي اخير به همت اساتيد و دانشجويان توانسته است در دنيا جايگاه ويژه پژوهشي را كسب كنند، اين ظرفيت و استعداد زياد آموزشي دانشگاه‌هاي ايران را جزو دانشگاه‌هاي برتر دنيا قرار داده است.

 رئيس دانشگاه اصفهان اظهار داشت: دانشجويان در دانشگاه‌هاي ايران طوري تربيت مي‌شوند كه در هركجاي دنيا در مقاطع بالاتر مشغول به تحصيل شوند از نظر آموزشي جزو دانش‌آموختگان نخبه، زبده و برگزيده قرار دارند كه نشان‌دهنده استانداردهاي جهاني ايران است.

 دكتر طالبي در ادامه بيانات خود افزود: دانشگاه اصفهان رتبه دوم كشور از نظر وضعيت آموزش عالي را دارد بنابراين در شهر و استان اصفهان زمينه خوبي براي فعاليت‌هاي علمي ايجاد شده و از آنجايي كه اصفهان يك شهر فرهنگي، تاريخي و صنعتي است و زيبنده اين شهر است كه دانشگاه‌هاي تراز بالا داشته باشد.

وي همچنين اظهار داشت: دانشگاه اصفهان بيش از 15 هزار دانشجو و 650 عضو هيأت علمي دارد كه 50 درصد از آن اساتيد در مقطع دانشياري و استادي هستند، از ميان 15 هزار دانشجو 7 هزار و 500 دانشجو در مقطع تحصيلات تكميلي مشغول به تحصيل هستند و تعداد مقالات چاپ شده آن در يك سال، بيش از يك هزار تحقيق و مقاله در مجلات خارجي و 2 هزار در مجلات داخلي است، سرانه چاپ مقاله براي استاد در حدود 3.5 تا 4 است.

رئيس دانشگاه اصفهان با بيان اين‌كه زمينه و امكانات خوب فعاليت پژوهشي در دانشگاه اصفهان فراهم شده، ادامه داد: 250 دانشجوي غيرايراني در دانشگاه اصفهان مشغول به تحصيل هستند كه نسبت به ظرفيت دانشگاه اصفهان رقم كمي است و با توجه به ظرفيت دانشگاه، امكان پذيرش و جذب دانشجويان غير ايراني افزايش يافته است. 

رئيس دانشگاه اصفهان تأكيد كرد: دانشگاه اصفهان براي جذب دانشجوي خارجي نيازمند شناخته شدن است، با اين‌كه در سال‌هاي گذشته امكانات نسبتاً خوبي در اين زمينه فراهم شده، مهر ماه امسال دو خوابگاه جديد در اختيار دانشجويان خارجي قرار خواهد گرفت.

وي اذعان داشت: بيش از 35 درصد اساتيد اين دانشگاه فارغ‌التحصيل دانشگاه‌هاي خارجي هستند و در همين راستا زمينه ارائه خدمات آموزشي در سطح بين‌المللي به زبان خارجي براي دانشجوياني كه آشنايي به زبان فارسي براي ادامه تحصيل را ندارند در حال فراهم شدن است.

دكترطالبي سياست دانشگاه اصفهان در چند سال اخير را بين‌المللي‌سازي دانشگاه دانست و خاطرنشان كرد: به جهت تحقق اين سياست زمينه همكاري‌هاي بين‌المللي در دانشگاه اصفهان فراهم شده و اكنون در 5 رشته تحصيلي دانشجوي كارشناسي ارشد به صورت مشترك با خارج پذيرش مي‌شود.

وي عنوان داشت: براي نخستين بار در ايران در رشته بازي‌هاي رايانه‌اي با دانشگاه كره، مطالعات فرانسه با فرانسه و رشته‌هاي ديگر پذيرش دانشجو صورت مي‌گيرد، اين دانشگاه به دنبال ايجاد زمينه‌سازي وضعيت مناسب براي ميزباني از دانشجويان غيرفارسي زبان است.

گفتني است، شانزدهمين آيين نكوداشت 250 نفر از دانش‌آموختگان غيرايراني از 11 دانشگاه سطح كشور و 15 مليت مختلف و يازدهمين جشنواره فرهنگ و ملل روز پنجشنبه 14 تير ماه سال جاري در تالار پيامبر اعظم(ص) دانشگاه اصفهان و ميدان امام(ره) برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

تاریخ:
1397/04/16
تعداد بازدید:
404
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الكترونيكي شما
شماره تلفن
توضيحات
تغییر کد امنیتی
كد امنيت
Powered by DorsaPortal