۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ فروردين
روابط عمومي دانشگاه اصفهان
شكوفايي اقتصاد مبتني بر شكوفايي آموزش عالي
شكوفايي اقتصاد مبتني بر شكوفايي آموزش عالي


مديركل امور دانشجويان غيرايراني وزارت علوم در جمع اصحاب رسانه شكوفايي اقتصاد كشور را مبتني بر شكوفايي آموزش عالي دانست.

به گزارش وب سايت خبري uinews دكتر عبدالحميد عليزاده مدير كل امور دانشجويان غير ايراني وزارت علوم در نشست خبري شانزدهمين آيين نكوداشت دانش آموختگان غير ايراني و يازدهمين جشنواره فرهنگ ملل اظهار داشت: در حال حاضر 27 هزار دانشجوي خارجي و با احتساب دانشگاه آزاد حدود 34 هزار دانشجوي خارجي در دانشگاه هاي ايران در حال تحصيل هستند.

وي در ادامه افزود: وزارت علوم مكلف شده است كه در راستاي تحقق برنامه ششم توسعه،تعداد دانشجويان خارجي را به 95 هزار نفر افزايش دهد.

دكتر عليزاده در ادامه افزود: با توجه به پتانسيل‌هاي موجود در دانشگاه اصفهان امسال شانزدهمين آيين نكوداشت دانش‌آموختگان غيرايراني در دانشگاه اصفهان و يازدهمين جشنواره فرهنگ ملل در تاريخ 14 تيرماه در ميدان امام خميني(ره) اصفهان برگزار خواهد شد.

وي بيان داشت در اين برنامه 210 دانش‌آموخته از 11 دانشگاه كشور و از15مليت مختلف مانند كشورهاي افغانستان، لبنان، سنگال، تاجيكستان، قرقيزستان، قزاقستان، اردن، عربستان سعودي، چين، ويتنام، هند، پاكستان، بنگلادش و... در دانشگاه اصفهان گرد هم خواهند آمد.

دكتر عليزاده اضافه كرد: در برنامه ششم توسعه در بخش جلب و جذب دانشجويان خارجي براي هر سال نقطه رشدي تعريف شده و برنامه نكوداشت دانش آموختگان غير ايراني، در راستاي تحقق بخشيدن به قسمتي از هدف اصلي برنامه ششم توسعه است كه در اسناد بالادستي از جمله سند چشم‌انداز 1404 كشور هم به اين مهم تأكيد شده است.

وي خاطرنشان كرد: در شرايط كنوني كشور به ويژه از نظر اقتصادي يكي از مسيرهاي رشد كشور مبتني بر منابع غيرنفتي شكوفايي استعدادها از مسير جذب و پذيرش دانشجوي خارجي است، بين‌المللي‌سازي آموزش عالي در كشور با هدف بزرگ‌تر «گسترش فرهنگ و آداب ايراني اسلامي» در كل جهان انجام مي‌شود.

مديركل امور دانشجويان غيرايراني وزارت علوم يادآور شد: ايران اسلامي با داشتن گنجينه‌اي از نيروهاي انساني متخصص و توانمند مي‌تواند يك شعار جديدي را بر شعار معروف علم بهتر است يا ثروت اضافه كند و آن اين است كه امروز مي‌توان از «علم ثروت‌ساز» صحبت كرد.

وي در خصوص اين‌كه دانشجوي خارجي تا چه حد مي‌تواند در بخش پژوهش دانشگاهي شركت و فعاليت كند گفت: از آن‌جايي كه دانشجويان در مقطع تحصيلات تكميلي ارشد و دكتري موظف به ارائه مقاله و تنظيم رساله هستند، با هدف‌گذاري‌هايي كه در بخش رساله‌ها در مقاطع ارشد و دكتري اتفاق افتاده و سياست وزير علوم بر تمركز بر پژوهش محوري و ارتقاي آن است، بالطبع دانشجوي خارجي هم رساله خود را در مسير پژوهش تقاضامحور در كشور انتخاب كرده و به اين هدف دست پيدا مي‌كند.

مديركل امور دانشجويان غيرايراني وزارت علوم تصريح كرد: از دانشگاه‌ها انتظار مي‌رود كه برنامه معرفي كشور و جاذبه‌ها را داشته باشند، بخش ستادي وزارت علوم هم نقش پشتيبان و نظارتي ايفا خواهد كرد، دانشگاه‌هاي كشور در مقوله آموزش عالي به بلوغ كافي رسيده‌اند و مي‌توانند تحصيلات تكميلي ملي را به فراملي توسعه بدهند، جاذبه‌ها را معرفي كنند و در امور آموزشي زيرساخت امور پژوهشي را به كمك نيروي متخصص و توانمندي كه حضور دارند فراهم كنند.

وي در خصوص هدف از بين‌المللي سازي در سطح كلان كشور توضيح داد: دو شاخص مؤثر در اين موضوع وجود دارد، يكي بين‌المللي سازي با شروع از منزل و پا به پاي آن حضور مؤثر در فضاي بين‌المللي جهان است، از تلاش براي برنامه‌هايي نظير تبادل دانشجويان با دانشجويان خارجي، اجراي برنامه‌هاي مشترك با دانشگاه‌هاي خارجي و داشتن نمايندگي و آژانس‌هاي رسمي جذب دانشجو در خارج از كشور و در جامعه هدف و مهم‌تر از همه حضور فعال در فضاي تبليغاتي است.

وي خاطرنشان كرد: در راستاي نيل به اهداف فرهنگي درباره دانشجويان غيرايراني كارگروه فرهنگي ويژه در وزارت علوم با مسؤوليت نهاد رهبري تشكيل شده كه تلاش خوبي در بسياري از جهات انجام مي‌شود، در برنامه‌هاي ارزشمند اعياد ديني و برنامه‌هاي ملي دانشجوهاي خارجي را گرد هم جمع مي‌كنند، اردو مي‌برند، در طرح گسترده ضيافت انديشه با مباني دين اسلام آشنا مي‌شوند و به گفت‌وگوي اديان مي‌پردازند.

مديركل امور دانشجويان غيرايراني وزارت علوم اضافه كرد: شخصيت‌هاي مذهبي و ملي در دل اين كارگروه معرفي و با فرهنگ مردم ايران و جلوه‌هاي هنري فرهنگي علمي ملي كشور آشنا مي‌شوند، اين كارگروه مجري انجام پروژه‌هاي كوچك و بزرگ وزارت علوم است.

وي يادآور شد: در بخش كلان طرح حمايت از 10 دانشگاه برتر در حوزه پذيرش دانشجويان بين‌المللي مطرح است و از دانشگاه‌هايي كه دو شاخص نسبت دانشجوي بين‌المللي به دانشجوي ملي و نسبت دانشجوي بين‌المللي شهريه پرداز به دانشجوي خارجي بورسيه بين‌المللي ايران را داشته باشد حمايت به عمل خواهد آمد و اين دو شاخص از شاخص‌هاي ارزيابي بين‌المللي دانشگاه‌ها در جذب دانشجوي خارجي در كل دنيا و تأثيرگذار هستند.

وي با بيان اينكه متخصصان با تحصيلات عاليه ايراني در تمامي كشورها افراد موفق آن جامعه در مراكز تحقيقاتي را شامل مي‌شوند، عنوان كرد: اين ظرفيت يك نعمت و ثروتي است كه در دل كشور داريم و بايد با سياست‌گذاري مناسب و تسهيل فرآيند جذب با بهره‌مندي از نيروي متخصص از آن در راستاي تحقق‌پذيري جذب دانشجويان خارجي استفاده كنيم.

مديركل امور دانشجويان غيرايراني وزارت علوم بيان كرد: با وجود هجمه‌هاي بين‌المللي نيروهاي استكبار كه با دسترسي به قدرت از مسير زورگويي براي صحبت با ديگر كشورها استفاده مي‌كنند، اين شعارها و گردن كشي‌ها در زير سايه ارتباطات بين‌المللي پنهان مي‌شود، مراسم نمادين پرچم گذاري ملل مختلف در آئين نكوداشت دانشجويان خارجي نماد صدور صلح ايران در اوج اقتدار و توانمندي ميزباني براي تحصيل فرهنگ‌هاي مختلف در آرامش و امنيت كامل و با احترام به آداب و سنن آن‌ها است.

شايان ذكر است دكتر يوسف شاقول معاون آموزش و تحصيلات تكميلي دانشگاه نيز ضمن ارائه گزارش مبسوطي از دستاوردهاي آموزشي دانشگاه اصفهان اظهار داشت:دانشگاه اصفهان با قدمت 70 ساله به عنوان يكي از دانشگاه هاي سطح يك كشور مورد توجه قرار دارد. وي در ادامه زير ساخت هاي قوي تاريخي و فرهنگي شهر اصفهان را بستري مناسب براي توسعه بين المللي سازي اين دانشگاه دانست.

 معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه اصفهان همچنين ضمن اشاره به روند بين المللي سازي در دانشگاه اصفهان افزود: در راستاي ارائه تسهيلات آموزشي به دانشجويان غير ايراني و بين‌المللي سازي آموزش عالي، دانشگاه‌ اصفهان اقبال خوبي نسبت  به اين موضوع از خود نشان داده است. وي تصريح نمود: در حال حاضر در دانشگاه اصفهان مقرر شده است كه دانشجوي خارجي قبل، بعد و در حين پذيرش بداند چه كاري بايد انجام بدهد و در هنگام مراجعه به دانشگاه مسأله آموزش، پشتيباني، اسكان و همه خدمات متعلق به يك دانشجو با يك پرسنل و در يك دفتر انجام شود.

وي در ادامه افزود: با عنايت به اهميت موضوع ارتقاي كيفيت آموزشي دانشگاه و استقرار نظام كيفيت و ميزان اهميت شاخص هاي ارزشيابي، اعتبار سنجي و تضمين كيفيت در دانشگاه، كميته اي متشكل از افراد حقيقي و حقوقي با هدف بررسي و ارزيابي فعاليت هاي انجام شده و در حال انجام در حوزه معاونت آموزشي، احصاي استاندارد هاي لازم براي يك سازمان آموزشي و پژوهشي، ارائه فهرستي از راهكارها، فعاليت ها، امكان سنجي و شناسايي زمينه ها و امكان هاي عملي و شرايط اجرايي آن تشكيل شده است.

دكتر شاقول همچنين ضمن بيان سياست هاي بين المللي سازي دانشگاه اصفهان ، يكي از اقدامات بنيادي دانشگاه اصفهان را انتخاب يك نماينده بين المللي سازي از هر دانشكده دانست و اظهار داشت: دانشگاه با اين اقدام گام هاي موثري در راستاي بين المللي سازي برداشته است و تنوع بخشي در فعاليت هاي بين المللي سازي در 2 سال اخير با تدبير شيوه نامه استاد وابسته ، دوره هاي مشترك،جذب دانشجويان خارجي و ساير اقدامات انجام شده، منجر به جذب دو برابري دانشجو غير ايراني  در دانشگاه اصفهان شده است.

گفتني است در ادامه اين جلسه دكتر مجيد مقدم مشاور رئيس دانشگاه و سرپرست دانشجويان غير ايراني و دبير اجرايي آيين نكوداشت دانش آموختگان غير ايراني و يازدهمين جشنواره فرهنگ ملل نيز  اظهار داشت: جشن دانش آموختگي 220 دانشجوي غير ايراني از 11 دانشگاه كشور و 15 مليت، روزهاي 14 و 15 تير ماه سال جاري در دانشگاه اصفهان برگزار مي شود.

وي افزود: آيين دانش آموختگي دانشجويان غير ايراني، صبح روز چهاردهم تير ماه در سالن همايش هاي پيامبر اعظم (ص) و جشنواره ملل بعد از ظهر همين روز در ميدان نقش جهان برگزار مي شود. همچنين بازديد از اماكن فرهنگي و تاريخي اصفهان نيز در صبح و بعد از ظهر پانزدهم تير ماه برنامه ريزي شده است.

دكتر مقدم دانشجويان غير ايراني را سفيران كشور قلمداد نمود و آموزش زبان فارسي و تبادل فرهنگي را گامي موثر در تبادل علم و انديشه، بين كشورها دانست.

گفتني است در پايان اين نشست، به سوالات مطروحه از سوي اصحاب رسانه پاسخ داده شد. 

تاریخ:
1397/04/13
تعداد بازدید:
134
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الكترونيكي شما
شماره تلفن
توضيحات
تغییر کد امنیتی
كد امنيت
Powered by DorsaPortal